Praha, 26. ledna - 760 milionů. 16 měsíců. 236 výběrových řízení. 2683 m² zrekonstruovaných laboratoří. Stovky nových přístrojů. Vysoká škola chemicko-technologická má za sebou největší investiční projekt své historie, který navíc zvládla zrealizovat v rekordně krátkém čase.
Projekt nesoucí název Zvýšení kvality laboratorní výuky studentů VŠCHT Praha (dále jen KvaLab) byl oficiálně zahájen 5. září 2014 a ukončen 31. 12. 2015. „Povedla se nám naprosto mimořádná věc. Proinvestovali jsme 760 milionů korun během cca 1 kalendářního roku. A to vše za plného provozu školy, studenti nepřišli ani o hodinu výuky. Neukončili jsme žádný jiný grant, přitom na univerzitě de facto nebyl nikdo, koho by se realizace projektu nějakým způsobem nedotkla“, říká profesor Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha.
„Výsledek určitě stojí za toto extrémní nasazení a námahu, které jsme museli všichni podstoupit. Studenti a mladí výzkumníci teď mají k dispozici špičkové vybavení srovnatelné s vybavením na zahraničních univerzitách, v moderních firmách a excelentních výzkumných centrech vybudovaných v regionech mimo Prahu,“ doplňuje profesor Melzoch.
„Naše škola je postavená na výchově expertů pro praxi a výzkum. Máme bezkonkurenčně největší podíl laboratorní a projektové výuky. Proto si firmy a podniky našich absolventů tolik cení,“ vysvětluje docent Milan Pospíšil, prorektor pro strategie a rozvoj VŠCHT Praha. „Abychom své pověsti mohli dostát i v budoucnu, byla investice do laboratoří a přístrojů nezbytná pro zachování konkurenceschopnosti,“ dodává doc. Pospíšil, který měl řízení projektu KvaLab na starosti.
Přístroje za půl miliardy
Díky projektu se mohou současní i budoucí studenti naučit pracovat s řadou výjimečných přístrojů v celkové hodnotě přesahující půl miliardy korun.
Nejdražším zařízením je Skenovací elektronový mikroskop s lokální strukturní a chemickou analýzou za téměř 37 milionů Kč. Zcela unikátní i ve světovém měřítku je pak Emisní FTMW spektrometr, který bude mimo jiné sloužit pro výchovu doktorandů a základní výzkum v oblasti zdraví a bezpečnosti. Příkladem mohou být molekuly feromonů, pachových látek lidí a zvířat a další těkavé látky z rostlinné i živočišné říše. Předmětem výzkumu budou i složité organické molekuly, metabolity léčiv vydechované a vylučované pacienty.
Nově k dispozici je i špičkový plynový chromatograf s vysokorozlišujícím hmotnostním detektorem pro charakterizaci a autentifikaci složek potravinářských surovin a produktů nebo slinovací zařízení, které umí 23krát urychlit proces vývoje materiálů pro medicínské účely nebo pro extrémní podmínky. A mnoho dalších. Celkem byly pořízeny stovky špičkových přístrojů, 24 z nich pak s hodnotou nad 5 milionů Kč.
Posluchárny a laboratoře
Důležitou součástí projektu KvaLab byly rekonstrukce velkých poslucháren, které vyžadovaly citlivé stavební postupy. Cílem totiž bylo zabudování moderní přednášecí techniky a současně uchovat historický ráz poslucháren. Toho se docílilo repasí původního nábytkového vybavení.
Modernizovány byly také základní laboratoře anorganické, fyzikální i analytické chemie, kterými procházejí všichni studenti bakalářského studia. Celkem škola zrekonstruovala 2683 m² laboratoří a pomocných laboratorních místností.
Investice v rámci projektu KvaLab významně pomohly vyřešit pokrytí celého prostoru školy WiFi signálem a tzv. virtualizaci a streaming softwarových aplikací pro potřeby výuky. „Výsledkem je zcela komfortní prostředí, které umožňuje rychlé internetové připojení z jakéhokoli bodu VŠCHT a přístup ke všem výukovým i vědeckým materiálům. Samozřejmostí je stabilní uživatelský profil, dostupný na jakémkoli zařízení uvnitř i mimo školu bez nutnosti složitého nastavování a neustálého přihlašování,“ vysvětluje docent Pospíšil.
Financování
Rychlost realizace a objem investic v projektu KvaLab znamenaly pro VŠCHT Praha, která patří mezi menší veřejné vysoké školy, dříve nepředstavitelné nároky na administrativu a řízení. Během roku a čtvrt musela škola zrealizovat celkem 236 výběrových řízení a provést finanční operace přesahující polovinu běžného rozpočtu. „Navíc nám úplně nepomohl fakt, že financování probíhalo ex-post, na rozdíl od projektů řešených mimo Prahu, které bylo možné předfinancovat. V jedné fázi jsme si proto museli vypomoci i úvěrem,“ říká docent Pospíšil. Projekt KvaLab byl financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) – s podíly 85% ERDF a 15% SR – se spoluúčastí VŠCHT Praha ve výši 10%.
„Bylo by asi hodně naivní předpokládat, že takto rozsáhlý projekt poběží zcela bez problémů. Ty se nevyhnuly ani nám, místy to bylo hodně hektické a někdy i téměř „na krev“, to když jsme museli některá výběrová řízení několikrát opakovat a čas nemilosrdně utíkal. Ale vše jsme nakonec zvládli a odměnou pro nás i studenty je špičkově vybavená univerzita, která je připravená vychovávat špičkové odborníky pro praxi a udávat tón v českém i mezinárodním výzkumu,“ uzavírá rektor Melzoch.
VYSOKÁ ŠKOLA CHEMICKO-TECHNOLOGICKÁ V PRAZE
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze je špičková výzkumná technická univerzita s nadregionálním dosahem. Kromě odborného vzdělávání v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech realizuje kvalitní základní a aplikovaný výzkum v širokém spektru chemických, technologických, inženýrských, materiálových, biochemických, biotechnologických, farmaceutických a potravinářských oborů.
Posláním vysoké školy je výchova jak kvalitních vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro výrobní praxi, veřejnou a státní správu, tak i špičkových výzkumných a vědeckých pracovníků. VŠCHT Praha byla založena v roce 1952 a v současné době ji tvoří čtyři fakulty – Fakulta chemické technologie, Fakulta technologie ochrany prostředí, Fakulta potravinářské a biochemické technologie a Fakulta chemicko-inženýrská.
Kontakt pro novináře: Michal.Janovsky@vscht.cz