Praha, 24. dubna – Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Unipetrol otevřely první sídlo české univerzity v průmyslovém areálu. Spolupráce přináší neobvyklé propojení vysokoškolského studia s funkčními výrobními provozy. Nové Univerzitní centrum VŠCHT Praha – Unipetrol je ojedinělým projektem, jehož slavnostního otevření se dnes kromě čelních představitelů obou zainteresovaných institucí zúčastnila řada zástupců Ústeckého kraje.
„Naše škola je charakteristická kombinací špičkového vzdělání a intenzivní praxe. A protože Unipetrol je naším strategickým partnerem, spolupráce na tomto projektu se přímo nabízela,“ říká prof. Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha.
„Projekt univerzitního centra dává naší dlouholeté spolupráci s VŠCHT Praha zcela nový rozměr. Studenti vysoké školy nyní budou moci svou výuku rozšířit o praktické ukázky výrobních technologií a procesů v reálném chemickém podniku. Tento studijní model jim maximálně přiblíží studium s budoucí praxí v oboru,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. „Věříme, že unikátní koncept univerzitního centra přiláká k chemii v Ústeckém kraji tolik potřebné nové talenty,“ dodává Marek Świtajewski.
Univerzitní centrum sídlí v nově zrekonstruovaných prostorách v areálu Chemparku v Litvínově Záluží a studentům nabízí i přímou účast v novém výzkumně vzdělávacím centru UniCRE. V současné době zde studuje 52 posluchačů, kteří se do centra přesunuli z dosluhující pobočky v nedalekém Mostě.
Studenti mají k dispozici tři bakalářské studijní obory – Chemie a chemické technologie, Technologie potravin, Alternativní energie a životní prostředí. Pro budoucí magistry je připraven obor Chemie a technologie paliv a prostředí.
Univerzitní centrum mimo to nabízí služby zaměstnancům Unipetrolu, kteří si zde mohou prohloubit své vzdělání a dovednosti. Organizuje také aktivity tzv. třetí role, mezi něž patří univerzita třetího věku nebo informační a poradenské služby.
„Chceme se také zaměřit na propagaci přírodovědného a technického studia, všestrannou podporu základních a středních škol v regionu, zahraniční spolupráci či odborné semináře,“ doplňuje prof. Zdeněk Bělohlav, prorektor pro pedagogiku na VŠCHT Praha a autor idey celého projektu univerzitního centra.