Prosím čekejte...
Nepřihlášený uživatel
logo VŠCHT
Nacházíte se: VŠCHT Praha  → Veřejnost → Brazílie, země nerostného bohatství

Brazílie, země nerostného bohatství

Když jsem se dozvěděla, že služebně pojedu do Brazílie, tak mi hlavou probleskla představa spoře oděných tanečnic samby, veselých dětí hrajících si na ulici a výborné brazilské kávy. Nemohla jsem se mýlit více. Brazilská města jsou plná vysokých mrakodrapů a úhledných parků, chodníky i silnice jsou čisté, spadané listí zametené (část stromů na suché zimní měsíce opadává), posečená tráva kolem cest kam až oko dohlédne a na ulicích nablýskaná evropská a japonská auta, která běžný Brazilec myje jednou za dva až tři dny. Brazilci jsou vyhlášeni svou čistotností, jídlo jedí zásadně příborem, i obloženou bagetu si krájí, na veřejných toaletách je často dostupná desinfekce a vchodové dveře i baterie jsou na fotobuňku, abyste se nemuseli ničeho dotknout. Grafitti, tak hyzdící české domy i dopravní prostředky, jsou malá umělecká díla na předem určených místech.

Brazílie je pátou největší a nejlidnatější zemí světa, sami Brazilci nazývají svou zemi kontinentem. Neexistuje nic jako typický Brazilec, viděli jsme blondýnky, zrzky i brunetky, vysoké černochy i rozsochaté černošky, lidi s asijskými či indiánskými rysy. Je to země otevřená k homosexuálům, zároveň jsou však její obyvatelé silně věřící. Jeden dobře viditelný znak však mladé Brazilci spojuje, až nepřirozeně srovnané vybělené zuby a výrazná velkoplošná tetování i na místech, která nejsou schovaná pod oblečením, například na lýtkách.

A především mladí si umí užívat života, i přes nepříznivou ekonomickou a politickou situaci a stávkující vysoké školy se bary každý a páteční a sobotní večer zaplní, ozvučí je živá hudba a veselí se plynule přesouvá i před bar.

Veletrhy EduExpo

Cílem naší návštěvy Brazílie byla aktivní účast na veletrzích EduExpo v Belo Horizonte, Brasilii a São Paulu. Veletrhy navštívilo téměř 20 tisíc zájemců o studium v zahraničí. Každý z návštěvníků se musel předem registrovat v aplikaci EduFindMe, při vstupu na veletrh obdržel informační kartu s čárovým kódem, který si obsluha stánku mohla odečíst do svého telefonu a získat tak kompletní informace o zájemci, jeho studijní zaměření, ročník studia a kontakt.

U stánku Study in Prague se zastavovala většina návštěvníků veletrhu a část z nich i v Praze byla a hodnotila ji jako nejkrásnější město na světě, což nás velmi těšilo. Studenti se zajímali o různé obory, přibližně polovina z nich byla ještě nevyhraněná a chtěla studovat cokoliv od designu až po mezinárodní právo, část ale již přesně věděla, že se zajímá o medicínu, architekturu či informační technologie. Nás velmi potěšila v Brasílii skupinka asi 40 zájemců o chemické inženýrství, z nichž alespoň polovinu, doufám, v budoucnosti v Praze uvidíme.

Minas Gerais

Minas Gerais neboli „hlavní doly“ je druhý nejlidnatější stát Brazílie a kromě rozvinutého, především automobilového, průmyslu, je znám svým nerostným bohatstvím. První imigranty přilákalo v sedmnáctém století zlato a diamanty, nyní se zde těží železné rudy, bauxit, křemík, niob, tantal a prvky vzácných zemin. Těžba významně ovlivnila životní prostředí, původní pralesy byly vykáceny, uměle byly vysazeny eukalypty, které poskytují rychle rostoucí rovné dřevo, z letadla jsou všude vidět povrchové doly a laguny odpadních vod.

Belo Horizonte, hlavní město Minas Gerais, bylo založeno na konci osmnáctého století a nejzajímavější je na něm jeho jméno, které v portugalštině znamená „pěkná vyhlídka“.

Brasilia

Hlavní atrakcí hlavního města Brazílie je jeho architektura. Brasilia je do detailu naplánovaná, tvořená paneláky a velmi symetrická, zdá se, že chaoticky pohybující se lidé jsou v ní navíc. Její obraz připomíná ptáka či letadlo a celé to evokuje filmové město budoucnosti s nádechem socialistického plánování. Memoriál Juscelina Kubitcheka, brazilského prezidenta s českými kořeny, ukazuje úsilí, které bylo zapotřebí k vybudování tohoto velkoměsta za pouhé 3 roky.

São Paulo

São Paulo je největší město Brazílie a nejživější námi navštívené město. Ulice večer ožívají předzahrádkami a živou hudbou. Každá ulice v okolí hotelu měla svého bezdomovce, který přes den pospával na kartonech. Bylo to i první město, ve kterém jsme viděli opravdové žebráky, kteří jak ve středověku posedávali na schodech katedrály. Naopak metro v São Paulu je moderní, čisté a rychlé, jezdí na nejfrekventovanějších úsecích v minutovém intervalu.

São Paulo bylo založeno v roce 1500 a mezi mrakodrapy se občas krčí koloniální budova. Město zažilo mnoho vln přistěhovalectví, německou, italskou, japonskou, každá z komunit si přinesla své zvyky, jídlo, jazyk. Nejnovějšími imigranty jsou Číňané a Vietnamci.

Brazílie fotografie

Nejlepší brazilské pivo
Memoriál Juscelina Kubitscheka
Katedrála se zvonicí v Brasílii
Kostel svatého Františka v Pampulha znázorňuje komunistické symboly srp a kladivo
S těžce vysmlouvanými nechlazenými kokosy
Pověřená vedoucí zahraničního oddělení Mgr. Iva Žilíková se zájemkyní o studium
Po obědě s velvyslancem ČR v Brazílii Ing
Presidentský palác hlídá i vzrostlý Emu
Prof. Hasal se zástupcem velvyslance Mgr. Viktorem Dolistou a organizátory veletrhů
Věhlasný mortadelový sendvič na tržnici v Sao Paulo
Veletrhy navštívila i generální konzulka v Sao Poulu Ing. Pavla Havrlíková
Dom Bosco v hlavním městě Brasília
Grafitti Sao Paulo - Z očí do očí
Grafitti v Sao Paulo
Grafitti v Sao Paulo ve čtvrti Vila Madalena
Grafitti v Sao Paulo lákají k portrétům
Grafitti a brouk v Sao Paulo
Grafitti jako živé
Brasília je naplánovaná a symetrická
Zástupci VŠCHT Praha na veletrzích v Brazílii

Aktualizováno: 11.10.2015 15:49, Autor: Petra Karnetová

Brazilci to rádi studené

Trochu překvapivě na zemi ležící v tropech až subtropech, nebo možná právě proto, mají Brazilci rádi chladno až mrazivo. Všude se klimatizuje na 16–18 °C, do všech nápojů dávají led, dokonce i do piva, které si čepují do namražených sklenic. Až ve třetím stánku se nám podařilo získat celý kokos s brčkem, v těch předchozích kokosovou vodu chladili a přelévali do kelímků, protože teplé to přece nikdo nepije! 

×

Caipirinha a Feijoada

Čím je pro Čechy pivo, tím je pro Brazilce caipirinha. Lahodný a velmi zrádný koktejl z pálenky z cukrové třtiny nazývané Cachaça, limetek, třtinového cukru a ledu. A Cachaçou se opravdu nešetří!

Feijoada je portugalský pokrm, který se rozšířil i do bývalých portugalských kolonií. Brazilská feijoada se připravuje z černých fazolí, nasoleného vepřového masa a klobásek, přílohou k ní je rýže, tradiční verze feijoady obsahuje též rypáček, ouško, nožičky či jazyk. Připravuje se pouze v sobotu a její příprava je tak rozšířená, že sobota je nazývána dnem feijoady, a pokud si ji zvyků neznalý cizinec přeje mimo tento den, tak je na něj nahlíženo se značnou nedůvěrou, ba i úsměškem.

Češi si brazilskou kuchyni spojují spíše s vynikajícím grilovaným masem v jedné z restaurací churrascaria, ve které obsluha přináší grilovaná masa na špízu, samozřejmostí je studený bufet a vynikající sladkosti. Musím uznat, že kvalita českých restaurací se blíží brazilským a návštěva obou končí naprostým přecpáním a touze po něčem zeleném, nemastném a negrilovaném.

×


KONTAKT

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČ: 60461373
DIČ: CZ60461373

Copyright VŠCHT Praha
Za informace odpovídá Oddělení komunikace

Mapa webu
Sociální sítě
zobrazit plnou verzi