Informace o studijních programech, přijímacím řízení a fungování školy najdete na webu studuj.vscht.cz.
Nejdůležitější informace
Bakalářské studium
- Přihlášky přijímáme do 31. března 2025
- Většina programů bez přijímacích zkoušek -Informace o přijímacím řízení
- Seznam bakalářských studijních programů
Navazující magisterské studium
- Přihlášky přijímáme do 31. března 2025
- Informace o přijímacím řízení
- Seznam navazujících magisterských studijních programů
Doktorské studium
- Přihlášky přijímáme do 15. dubna 2025
- Informace pro uchazeče o doktorské studium
- Nabídka témat disertačních prací (bude zveřejněno do 15. 2.)
Centrum informačních služeb spouští v pondělí 20. 1. 2025 nový web Vydavatelství VŠCHT Praha.
S ohledem na implementaci nového systému může být dostupnost webu Vydavatelství mezi pá 17. 1. a ne 19.1. omezená. Děkujeme za pochopení.
Nový web přinese i nové možnosti, jako např. nákup e-knih u vybraných publikací, či speciální přístup pro studenty VŠCHT Praha.
Čtvrtý ročník programu EIT Food Challenge Lab, který letos poprvé organizovala inovační agentura JIC ve spolupráci s VŠCHT, zná své vítěze.
V letošní výzvě zaměřené na inovativní řešení v oblasti nakládání s bioodpady zvítězil projekt Green Cycle Cosmetics, který představil přírodní kosmetiku z kávových slupek (chaff).
„Všechny vítězné projekty ukázaly, že i zdánlivý odpad může být cennou surovinou. Právě takové inovativní přístupy k cirkulární ekonomice jsme chtěli podpořit,“ říká Jiří Zhoř z inovační agentury JIC, která měla program na starosti.
Vítězný projekt Green Cycle Cosmetics navrhl tým z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve složení Martin Kubelka, Matěj Černý a Vojtěch Čermák. Jejich kosmetický přípravek obsahuje prospěšné polyfenoly, navíc je proces výroby poháněn bioplynovou stanicí, která využívá zbylý extrakční zbytek.
Druhé místo obsadil projekt Chaffean autorek Zdenky Vilhanové a Lenky Jurasové. Jejich inovativní řešení přeměňuje kávové plevy na modelovací hmotu, která po použití slouží jako hnojivo pro rostliny. Třetí příčku pak získal projekt Chaffináči jediného středoškolského týmu ve složení David Simon, Vojtěch Vilém Vrtílek, Barbora Trojčáková a Štěpánka Ivičičová, který představil koncept rozložitelných květináčů z kávového chaffu.
Vítězný tým si odnesl finanční odměnu 2000 eur. Všechny tři oceněné projekty pak získaly i další benefity včetně dvouměsíčního členství v JICcoworku, bezplatného mentoringu, knihu o podnikání od Dalibora Pulkerta, a navíc i balíček kávy od společnosti Rebelbean, která byla partnerem jedné z výzev.
Challenge Lab 2024 probíhal od začátku listopadu do poloviny prosince v hybridním formátu. Účastníci měli možnost řešit dvě výzvy – zpracování kávových plev ve spolupráci s pražírnou Rebelbean nebo využití kontaminovaných zbytků při výrobě houbových kompozitů ve spolupráci s firmou Myco.
Zdroj: Tisková zpráva JIC
Implantabilní biosenzory, které by mohly v budoucnu zachránit tisíce pacientů před komplikacemi spojenými s infekcemi u kloubních náhrad či jiných implantátů, získaly prestižní Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj. Tyto senzory, schopné včas odhalit infekce a zlepšit léčbu, vznikly díky průlomovému projektu s názvem „Implantabilní senzory pro včasnou detekci zánětu a bakteriální kolonizace“, na němž spolupracovaly Fakultní nemocnice v Motole, Ústav makromolekulární chemie AV ČR, ČVUT a VŠCHT Praha.
Lepší diagnostika infekcí zachrání implantáty i zdraví pacientů
Infekce náhrad kloubů představují závažnou komplikaci moderní ortopedie. Jsou obtížně diagnostikovatelné, léčba bývá dlouhá, nákladná a s nejistým výsledkem. Často vede k nutnosti odstranění implantátu, což znamená zásadní zásah do kvality života pacienta. Cílem oceněného projektu bylo vytvořit unikátní senzor schopný rychle identifikovat rozvoj infekce v okolí implantátu bez nutnosti invazivních vyšetření, čímž by bylo možné předejít nevratné nutnosti odstranění endoprotézy.
Průlom v boji proti infekcím u kloubních náhrad
Vyvinuté senzory detekují změny pH a přítomnost reaktivních forem kyslíku, což jsou klíčové indikátory zánětlivých procesů. Díky nanostrukturovanému povrchu z biokompatibilní titanové slitiny, doplněné oxidy dalších kovů, dosahují senzory výjimečné citlivosti. Preklinická studie potvrdila, že změna pH pod hodnotu 7,4 signalizuje zvýšené riziko infekce.
„Tyto senzory nejen umožňují včasnou detekci infekce, ale v budoucnu by mohly také třeba identifikovat typ bakterie způsobující zánět. Unikátní konstrukce zároveň umožňuje jejich zabudování přímo do implantátů,“ vysvětluje prof. MUDr. David Jahoda, CSc., vedoucí projektu z Fakultní nemocnice v Motole.
Aplikace s širokým dosahem
Přestože projekt primárně cílil na kloubní náhrady, vyvinutá technologie je použitelná také u jiných implantabilních zdravotnických prostředků, jako jsou katetry, dlahy či kardiostimulátory. Inovativní senzory tak mají potenciál zásadně zlepšit diagnostiku a léčbu infekcí spojených s tvorbou biofilmu.
Význam ocenění
Cena ministra zdravotnictví byla slavnostně předána 10. 12. 2024. Toto ocenění podtrhuje význam mezioborové spolupráce a špičkového výzkumu, který přináší konkrétní přínosy pro pacienty i zdravotnické systémy.
Zdroj: TZ FN Motol